9 Ocak 2015 Cuma

Tığ İşi Çiçekli Bere


(şekil-a)
Benim pek hamarat küçük bir cadım var.. Ne zaman elimde bir iş görse ben de yapmak istiyorum diye peşimde kuyruk misali dolanır durur.  Bu güne dek Küçük Cadım alırdı tığını ipini metrelerce zincirler örerdi. Ama an itibarı ile (şekil-a)da da görüldüğü üzere zincirlerin yerini motifler almaya başladı. Ben örgü ile çok çok haşır neşir değilimdir aslında arada değişiklik olsun diye ele alırım. Yine böyle bir sırada kızıma uyduruk bir bere örmüştüm ama benim cadıya az küçük gelince arkadaşımın kızı Eli'ye hediye ettik. Ne de olsa Eli bizden daha küçüktü. Eli'nin başındaki bere beğenilince de sipariş üzerine  bir tane daha örmem gerekti. Ekstra bir de fular uydurulacak bere ile takım yapılacak..   


Bir yandan beremi bitirmeye çalışırken, bir yandan benim cadı ile uğraşıyor o da yetmezmiş gibi bir yandan da eski fotolara bakıp nostalji yapıyoruz.. Analı kızlı pek bir hamaratız, bir de ne görsem iplerim darma duman hepsi bir taraflarda saçılıp durur. İşte o an...  


Tv de kar haberleri, kaz dağlarına yağar karlar, köy yolları kapanır Balıkesir ili ve ilçelerinde okullar tatil edilir, lakin Havran'ıma düşen kar tutmak bilmez bir türlü. Ama ne soğuk oldu. Çeşmelerde akan sular bile buz tuttu.  Biz de karı göremeyince küçük cadı ile nostalji takıldık. Bulgaristan'da lapa lapa yağan karı küçüklük fotolarıma bakarken kızım ile yad ettim. Yirmi koca sene sular seller gibi akıp gidivermiş oysa hatıralar daha dün gibi aklımda..  Her neyse, anılardan konu açılınca sözün sonu gelmez.. 
Bir haftadan beri kolumda acayip bir acı var. Sinir sıkışması mıdır nedir? Dirseğimde, omuzumda, boynumda, elimde, bir orda, bir burda, bir geçiyor, elime bir iş alınca da azıyor, bu acının sonu gelmeyecek diye düşünmeye başladım. Söz verdiğim için bereyi zorlanarak da olsa bitirdim. Ancak fuları örebilirmiyim bilmiyorum. "Acı neredeyse insanın canı da oradaymış" derler ya, hakikatten de öyleymiş. 
Ya Rabbim "Derdi olanlara deva, şifa arayanlara şifa ver İnşallah" 
Kalın Sağlıcakla 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...