8 Temmuz 2013 Pazartesi

Sünnet Hazırlıklarımız..


Hep düşünürdüm oğluma Sünnet düğünü yapacağım zaman ne yaparım ne ederim nasıl hazırlanırım diye. Kendi kendime pek çok planlar yaptım ama Aralık ayında işe başladığım zaman ahşap boyama serüvenime de ara verince, iş dönüşü yorgun düşer sadece uzanmak gelirdi içimden.. Umudum kalmamış yetiştiremem düşüncesiyle hiç bir şeyi kendim hazırlayamam hazırcık hazırcık alırım sanmıştım. Sonra vakti zamanı gelince  her şey bir çorap söküğü gibi ardı ardına gelmeye başladı. Hiç ummadığım bir anda öyle CiCi nazar boncuklu kaşıklar gördüm ki o anda  sünnet şekerlerimi kendim hazırlamaya karar verdim. Derken zamanla neye ihtiyacım olduysa hiç ummadık bir şekilde, pes etmeye ramak kalmışken karşıma çıkıverdi.. Çalışmaya başlamadan önce bu kadarını yapacağım aklıma bile gelmezdi.. Görüyor musun? Bu sene sakız çiçeklerim bile şansıma daha canlı açıyorlar. (^_^) 


Malüm, Düğün Seyran edeceksen evin şöyle bir bakımdan geçer, badanalar temizlikler yapılır.. Kocacığım hayatında ilk defa badana yaptı, bizim bızdıklaır da işe el attılar.. Hep beraber bu işin üstesinden geldik.. Tabii bu payın  %70'i kocacığıma ait..

Biz sünnet hazırlıklarımızı sürdürürken Kız kardeşim doğum yaptı.. Onun için bir sepet süsledim.. Daha fazla şey yapmak isterdim ama öyle kaptırmışım ki doğumunun yaklaştığını fark edememişim.. Bu arada sepeti hazırlarken Sünnet Anı Defterimi de hazırladım.. 


Anı defterimin yanına bir de simli kalem süsledim..


Sünnet kınası dönerken kınaya katılacak misafirlere dağıtılmak üzere bir mumluk denemesi yaptım. Bu arada bu planımı gerçekleştirmek üzere annemlere önceden haber saldım. Benim için mama kavanozları biliktirdiler. Havran küçük bir ilçe, iş imkanı biraz kısıtlı. Burada çalışan bayan sayısı oldukça az, haliyle anneler bebeklerinin mamalarını kendileri hazırlıyorlar. Tabii Bandırma'da mama kavanozu bulma ihtimalim daha fazlaydı. Yanılmamışım da ben ancak yirmi kavanoz toplarken annemler altmış kavanoz toparlamışlar..


Toplam 80 adet kavanozun 75 tanesini süsledim.. 
Düğünde ikişer tane alan oldu birer tane alan oldu hiç kavanozum artmadı.. (^_^)


İşte meşhur nazar boncuklu kaşıklarım.. 
Sünnet Şekerimi hazırlama aşamasında arkadaşlarımın büyük payı oldu. 
Onlar olmasaydı (işten son hafta izin aldım) hayatta yetiştiremezmişim. 
Misafirlerim için  
zamanla fazlalık gelen sünnet süslerinden ziyade 
kullanılacak birer hatıra olsun istedim..


Bu bebek de sünnet çocuğumuz oldu.. (^_^)


Bir gece oturup Sadıçlarımız için yaka iğineleri hazırladım..


Bir gece bu ıvır zıvırları kestim.. Nerede kullanıldıklarını bir sonraki postumda göreceksiniz.. (^_^)


 Bir gün kayın valideme gidildi 
orada yemek için gerekli keşkeklik v.s.. 
bazı malzemeler ayıklandı paklandı 
pişirmeye hazır hale getirildi..


Bir gece oturdum anı defterimi, takı yastığımı ve takı bardağımı yaptım tamamladım..


Kocacığım badanadan sonra Oğlumun Paşa yatağı için tahta çıtalardan bir iskelet hazırladı.. İş yerinden karşı komşum olan Nazar Çeiz'den aldığım bez parçalarını bu çıtalara yapıştırdı. Arkadaşlarla bize de cibinliği süslemesi kaldı..

Bu akşam sünnet öncesi hazırlıklarımı paylaşmak istedim.. Her şey çok basit görünüyor değil mi? (^_^) Bundan sonraki postum daha cıvıl cıvıl olacak merak etme.. 

Unutmadan bu gece Sahura kalktığımız ilk gece.. İnşallah Mübarek Ramazan ayı Bereketiyle, Duasıyle Gönlünce geçer.. Hayırlara vesile olur.. ŞimdiliK..  6 yorum:

 1. Amin arkadaşım:)Yaptıklarını merakla bekliyorum:))

  YanıtlaSil
 2. ne güzel hazırlıklar yapmışşsın!ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 3. Allah kolaylık versin, tatlı telaşlar olsun, ne güzel...

  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 4. ne güzel bir telaş :) Bloğunuzu takibe aldım bana da beklerim.İstanbuldaki mekanlarla ilgili paylaşım yapıyorum.Sevgiler..

  YanıtlaSil
 5. cibinlik yapımı çok zor bir şey olmasa gerek, evde çok uğraşmadan harika cibinlikler yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 6. İnsan gözünde büyütmesin yeter.. İşe koyulmadan önce hiç yapabilecekmişim gibi gelmiyordu bana ama niyet ettikten sonra Allah kolayını veriyormuş.. Babam hep "Allah ev yapan ile düğün yapana yardım eder" derdi. ne kadar da haklıymış babacım, şimdi aynı sözü ben diyorum ve bu tatlı telaşelerde olan herkese "Allah rast getirsin" diyorum..

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...