21 Mart 2014 Cuma

Sünnet Düğünü Hazırlıklarım

Düğün sezonu açıldı açılıyor.. Havaların sıcak gitmesi, Ramazan ayının on gün ileri atması bu yıl sezonun daha erken başlaması anlamına geliyor. Geçen sene Sünnet düğünümüz cumartesi başlayıp pazar günü sona erince postumu buna uygun olarak iki bölüm halinde  yayınlamayı planlamıştım, ancak ilk bölümünü yayınladıktan sonra kaza ile sildim ve tekrar yayınlamak bir türlü nasip olmadı. Hazır sezon başındayız tüm fotografları derleyip toparlayıp tekrar yayınlamaya karar verdim. Yalnız bu defa iki bölüm halinde değil hepsi bir arada olacak şekilde biraz uzun bir yayın olduğu için fazla sıkmamaya özen göstererek bol fotolu bir post hazırladım.. 

Peki bize bu hazırlıklar için en çok ne gerekiyor? Diye soracak olursanız. Eğer  Düğün yapacaksanız ve el emeğinizi de ortaya koyacaksanız ihtiyacınız olan Sizi motive edecek ve yardım eli uzatacak kankiler, bazı bazı uykusuz geçecek geceler, bu koşturmaca esnasında sizi yarı yolda bırakmayacak bacaklar(ben çok yorgun düşmüştüm, aynı zamanda çalışıyor olunca üstesinden gelirim sanmıştım ama dayanamadım sünnetten sonra kullanmayı planladığım yıllık iznimi bir hafta önceden aldım) Neyse çok laf gevezeliği yapmadan, Tatlı CaDı iyi seyirler diler..
  

O gün aynı zamanda oğluşumun doğum günüydü, 22 Haziran 2013Gelen misafirlerime ikram edilen kolonyanın şişesini süsledim. 
Sünnet kınasında olsun gelin kınasında olsun adettendir elde kına tepsisi üç tur kına dönülür. Bu esnada misafirlerime fularlar dağıtıldı ve anneciğimin de yardımı ile toplanan mama kavanozlarından hazırladığım mumluklar hediye edildi. Düğünümüz açık havada olduğu için özellikle bu kavanozları kullanmayı tercih ettim. Hazırlamadan önce de mumlar rüzgar akımları ile sönecek mi diye özellikle test edildi, sonuç başarılı olunca yapımına karar verildi.


Sağdıçlarımıza kırmızı renkli birer yemeni hediye edildi ve hazırladığım sağdıç iğineleri takıldı.


Salonda usulen kına yakılıyormuş gibi yapıldı, devamı evde uygulanacak. Bu arada görümce ve kardeşime kınayı yaktıkları için ördüğüm şallar omuzlarına atıldı.


Düğün günümüz gelip çattığında her şeyler süslenmiş takı kurdalyemiz kusur kalmasın dedim son anda ona da bir el attım. Nazar boncuğu konseptine uygun olarak iki ucunu süsledim. İğinedenlikte kullandığım süslemeler hep daha önce katıldığım düğünlerden elimde bulunan düğün şekerlerini bozarak tekrar değerlendirdiğim malzemelerdi.
Bu kaşıkları görünce çok beğenmiştim tanesini 0,50 kruşa alabileceğimi duyunca hiç düşünmeden aldım, aradım taradım devamını bulamadım olanı da 1 tl den aşağı satılmıyordu.   

Düğünlerin olmazsa olmazı, o gece bolca kurtlarımızı döktük.

                                                                       Eve Dönüş..
Sabah erkenden kalkıldı, kına yakılan eller yıkandı.. Aman da Oğluşumun kınasına bakar mısınız ne de güzel tutmuş..
Düğünden bir ay önce hint kınası ile yaptığım denemeler.


Bu desene karar kıldım, yalnız burada doğaçlama çalıştım. Bu konuda yardımcı olacak kimsem yoktu. Zaman kısıtlı kendim anca bu kadar yetiştire bildim benim için yeterliydi.

Sünnet keşkeğimiz dövülüyor.. (^_^)


Bir yandan Mevlüd-ü Şerife okundu.İşte kınalı kuzularım.. Biri teyzesinin biri de annesinin kuzusu.. (^_^)


Son olarak Bayraklar eşiliğinde Ata binildi.. 


Bu bayraklar Düğünlerde ve asker uğurlama esnasında mahalle gençleri tarafından seçilen bayraktarlarca itina ile taşınır. Bayrağa kumaş, havlu ve bir miktar para asılır. Bayrakla düğün evi selamlanır ve tur başlar..


Cami yanından geçilirse Cami selamlanır ve tur sona erdiğinde Düğün evi tekrar selamlanarak bayraklar itina ile toplanır.


Bu arada üstteki her iki resimde görünen eski konak Yıllar önce Havran'da Atatürk'ün kaldığı ve Çanakkale Kahramanı Havranlı Seyit onbaşı namı diğer Koca Seyit ile sohbet ettiği konaktır. Sahipleri tarafından malesef bakımsız bırakılmış çürüyüp gitmekte. Çok yazık...Diğer yaptıklarıma gelince.. Önce kapımızdan başlayalım. Sonraa...Nazar boncuğu konseptine uygun bir anı defteri hazırladım.. Bizden bir hafta önce Sünnet düğünü olan arkadaşımdan üç adet asa aldım. Birini defterin üzerinde kullandım. Diğerini bozdum ve simli yazan kalemime monte ettim. Kalemin altlığını bir parça mdf ve avizelerde kullanılan bir parça ile öyle bir şeyler uyduruverdim oldu gitti işte..

Bir kırlent yastık aldım, Hatice ablacığım kılıfını dikti ben de süslemesini yaptım, altın yastığım da böylece hazırdı.


Aslında kapı süsü olarak düşündüğüm ama sonradan vazgeçtiğim Sünnet bebeğim. Pelerininin kenarlarını yine Hatice ablacım dikti. Gördüğünüz üzere  Ahşap boyama çalışmalrında kullanılan Artdeco sim boncuk kullanarak kumaşın üzerine desenler çizdim.. şapkasını-giydirmesini yaptım. Resimlerde yok ama anı defterimde kullandığım asalardan biri şimdi bebeğimin elinde duruyor.


Oğlşum hazırladığım bebeğin aynı onun gibi göründüğünü söylemişti, 
benim de amacım oydu demek ki başarılı olmuşum.. (^_^)


Sünnet yatağımız oldukça sade görünümlüydü.Cibinlik kiralayan perdeci çıta çakarak cibinlik olmaz dedi. 
Eşim çıtaları çaktı, 
Hatice abla(kendisi piko işi ile uğraşır) 
artık beyaz renk astar  kumaşlarını verdi, 
çıtaları giydirdik. 
Pazardan etekleri boncuklu 3,5 tl den dört adet perde aldım. 
Raptiye ve sıcak slikon ile çıtalara tutturdum. 
Cibinliğin bana maliyeti toplam 35 tl. 
kiralasaydım bir haftalık geçen yıl 75 tl. idi.. 
Çıtadan cibinlik olmaz dediler ben yaptım oldu. 
Şimdi yatağı kızım kullanıyor. 
Nazar boncuklarını(arkadaşımın emanetiydi kendisine teşekkür ederim) 
ve maşallah yazısını kaldırdım. 
Kaç ay oldu  Cibinliğimizin Maşallahı var, 
hiç de bir şey olmadan durup durur. 
Aman nazarlar değmesin.. 

Bu gecelik ara verelim epeyce geç oldu, biraz da dinlenelim.. 
Yarın Tatlı CaDı yine iş başında.. Şimdilik..5 Mart 2014 Çarşamba

Anne ne bilsin şarkıyı.. "öyle değil, sus" annesi yaa..


   
Küçük Cadım yeni girmiş iki yaşına, hamsiyi atıp tutuyor tavaya.. 
Üç yıl aradan sonra izlediğimizde o hallerini 
tekrar tekrar izledik, 
gülmekten gözlerimizden (en azından benim) yaşlar geldi. 
O göz yaşları ki mutluluktan, 
kalbimde büyüyen kocaman bir duygudan 
ama nedir sormayın anlatması pek güç. 
Yalnızca ANNE olan anlar.
*Seni ÇooK Seviyorum Güzel KızıM*


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...